Ez a huszonnegyedik bejegyzesem, immaron Itthonról.
Tegnap, hosszú utazás után szerencsésen hazaértünk. Csomagokkal együtt. :)
Úgy megszoktam kint az angol billentyűzetet, hogy hajlamos vagyok ékezet nélkül írni, és a z és y csere is előfordulhat még pár napig...
Olyan sok minden maradt bennem...
Kicsit csapongó lesz ez a bejegyzés, elnézést.
Többször utaltam a rajput-magyar közös eredetre, az ősi szkíta és hun vonalra. Kicsit utánanéztem ennek, mert sajnos kevés a tárgyi tudásom ebben a témában, és nem tudtam
eléggé átadni nektek. Még most sem tudom :), de morzsákkal még tudok szolgálni :)
Rajasthan, a legismertebb indiai állam, a rajputok (rádzsputok) földje. Rádzsputok = királyok fiai, csodálatos lovagi kultúrával. A rajputok egy kevert származású nép, törzseik valószílűleg a közép-ázsiai sztyeppékről érkeztek. Először ÉNY Indiában telepedtek le a Thar-sivatag körül, ami egy nagyon száraz vidék, egy száraz sztyeppe, ugyanakkor egy kiadós eső pikk-pakk zöldülő édenkertté tudja varázsolni :)
A terület alkalmas a legeltetésre, csak a vizet kellett gyűjteni és jól beosztani!
1000 körül a rajputok felhagytak a nomád életmóddal és kicsit délebbre költöztek, majd letelepedtek a mai Rajasthan területén. A számos nemzettség feudális királyságok sorát hozta létre. (Király = maha-rana, maha-raja, a maha azt jelenti "nagy") A király a leghűségesebb hűbéruranak földjutalmat adott, akik cserébe a beszedett adókból hűbért fizettek, és harc esetén katonákat adtak. A rajputok képzett lovasok voltak (!!), életüket bonyolult lovagi szabályok alakították. Képzeljétek, Udaipurban van egy nagy tér, melynek közepén egy hófehér haalmas ló-szobor áll! A fehér ló!!! A zárt rendszerük miatt a technikáik és a taktikájuk nem fejlődött, és sajnos az előretörő muzulmánokkal később vereséget szenvedtek. Arról már írtam, hogy a hun legendát és Attila személyét ismerik, és a saját őstörténetük részének tartják... Döbbenetes :)
A rajputok rövid idő alatt a második indiai kaszt (ksatriják, harcosok) mintaképévé váltak, és a hindu világ dicsőítette őket. Ázsiai eredetük azonban megőrzött néhány olyan szokást, ami idegen a hinduizmustól, mint pl. a húsevés, a leánygyermekek feláldozása, ópiumfogyasztás, katonai vereség esetén a nők és gyermekek öngyilkossága...
Egyes rajput nemzettségek Rama fiaiként egyenesen a Naptól származtatják magukat. (Nap dinasztia) Ők alapították Mévár megyét, melynek épp Udaipur a fővárosa.
(Forrás: Marilia Albanese: Észak-India, kelet olvasztótgelye)
Beszéljünk kicsit az iszlámról Indiában.
India sem úszta meg az iszlám betörést...
1192 volt az első dátum, amikor egy török hadvezér Delhitől északra legyőzte a hindu sövetséget.
Már korábban is próbálkoztak a muzulmánok, például Kabult és környékét 650-ben foglalták el.
A törökök (szintén ázsiai eredet) a XI. században tértek iszlám hitre, és gázinak, muszlim katonának álltak. Ők alkották a bagdadi (perzsa) kalifátus rohamcsapatait, aztán egyszercsak (kihasználva a kalifátus pillanatnyi gyengeségét) önálló fejedelemséget alapítottak a mai Afganisztánban, Üzbegisztánban. Az egyik vezér később levált a fejedelemségről, és a kalifa támogatásával önálló szultánságot alapított Delhiben. (13. század, mameluk dinasztia)
Aztán volt 100 év, ami tele volt kavarással, majd 1398-ban jött a mongol Timur Lenk, és ő is kifosztotta Delhit.
Aztán megint vérzivataros idők jöttek, majd 1526-ban alapították meg a muzulmán vallású mogul dinasztiát (eredetileg afgán-üzbég vonal), ami 6 uralkodót adott Indiának, a 3. mogul volt a híres Akbar, az 5. mogul pedig Sah Dzsahán, akinek a Taj Mahalt tulajdonítják.
Akbar okos és művészetpártoló uralkodó volt. 3 felesége volt, ami stratégiailag nagyon okos húzásnak bizonyult. :)
Volt egy hindu felesége, így kibékítette a hindukat, akik elismerték a hatalmát.
Szerzett egy katolikus feleséget is, aki portuál eredetű volt és Marianak hívták, így az európai vonalat is kipipálta. (Miután az 1400-as évek legvégén Vasco da Gama megtalálta a tengeri utat Indiába, felvirágzott a nyeu-i kereskedelem...)
Természetesen volt egy muszlim felesége is.
...és volt szép hárem, 300 illegális feleséggel...
Akbár egyik székhelye a Jaipur melletti Ambér erődje, a másik pedig a Jaipurt Agrával összekötő út mentén fekvő Fatehpur-Szíkri erőd és palota.
Mindkettőt meglátogattuk, és mindkettőben az a legérdekesebb, ahogy keverednek a hindu-muzulmán-keresztény építészeti elemek, stílusok! Csodálatosan szép!! Akbar elfogadta a különböző vallásokat, és a feleségeinek is megengedte, hogy a házasság után is szabadon gyakorolhassák a hitüket... Mindez a 16. század elején... Valyon a 21. században ezt miért nem bírjuk megtenni???
A Jaipurt az 1700-as évek elején alapító II. Jai Szingh apja (I. Jai Szingh) Akbár muzulmán dinasztiájának volt az egyik hindu hadvezére. Amikor a mogul dinasztia a 6. mogul idején összeomlott, II. Jai Szingh ügyesen megalapította Jaipurt, és Amber erődjéből Jaipurba rakta át a székhelyét. (8 km mindössze a távolság, Amber a hegyek tetején van, Jaipur pedig a hegyek által ölelt völgyben)
Ez a Jai Szingh, ahogy már korábban írtam, zseniális pasi volt, hindu, imádta az építészetet és az asztológiát.
A város építése során maximálisan figyelembe vették a hindu építészeti előírásokat. Ez a csodapasi tervezett és építtetett egy nagy csillagvizsgáló szerű valamit, Jantar-Mantar a neve, és a benne lévő szerkezetek pontosan mérik az időt, a bolygók távolságát, a csillagképeket, stb... Sajnos nem volt időnk megnézni, ezt nagyon sajnalom..:((
Jaipurt vörös városnak, vagy pink citynek is nevezik, mert szinte minden vörös homokkőből épült, vagy olyan szinűre van festve.
Jaipur 1818-ban Brit védnökséget kapott, az uralkodó jó barátságot ápolt Viktória királynővel is (még azt a hatalmas színezüst üstöt is láttuk, amivel szállíttatta az európai utazásai során a vizet magának :) és mivel a város 1857-ben a szipoj lázadás során is hű maradt az angolokhoz, komoly kiváltságokat kapott.
A jaipuri maharaja palotája is szép, de nem olyan szép, mint Udaipurban, és itt mindenki lovaspolo őrült, az uralkodó egyszer meg is nyerte a lovaspolo világbajnokságot...:)
Agra nagyon szép város.
Annak ellenére, hogy muzulmán központ volt, és kevéssé hindu, nagyon tetszett.
És nem csak a Taj Mahal miatt.
Baromi jó az agrai vörös erőd is, ami szintén Akbar-hoz kötődik, és szintén hatalmas (2 km az átmérője, és csak a 15-20%-a látogatható, a többi titkos, és az indiai haderő fennhatósága alatt áll, de még a látogatható rész is óriási, és csodaszép)
Az utcák valahogy rendezettebbek, mint Jaipurban, vagy itt nincs akkora szegénység... nem tudom, de jobb az összhatás. Voltunk szőnyeg-manufaktúrában, és iszonyúan élveztem!!!!
A világon 3 féle szőnyegkészítési technika van: perzsa, török és kínai. Indiában kasmíri gyapjúból és selyemből készítenek perzsa technikával kézicsomózású szőnyeeket. Egy 180x150-es szőnyeg elkészítése 2 ember 3 és fél hónapos munkája... Ott volt szövőszék, és minden egyes mozzanatot megmutattak nekünk. Megmutatták, mi képezi a szőnyeg vázát, mi is az a csomó, hogyan számolják a készítők a csomókat, hogy tartsák magukat az elvárt mintához (hasonlóan a keresztszemes hímzéshez), soronként hogyan tömörítik a gyapjút.... Miután elkészült a szőnyeg, ollóval rövidre vágják, ekkor tűnik elő igazán a minta. Ezután vízzel é szappannal kimossák a szőnyeget, majd a napon szárítják, ettől jön elő a szőnyeg fénye. Becsapós példával mutatták be, hogy az igazi kézicsomózású szőnyeg többféle színt mutat, attól függően, a szőnyeg melyik végéről nézed, mert a csomó megkötése után, a gyapjúszál elvágása során marad egy kis él, ami többféleképpen veri vissza a fényt. Ilyet a gépi szőnyeg nem tud!! A kézicsomózású szőnyeg a fonákjáról is felismerhető. És, minél pontosabb mása a fonákja a színének, annál jobb minőségű a szőnyeg, hasonlóan a digitális gépek pixelszámához...:)
Persze utána itt is volt bemutatóterem, és lehetett volna vásárolni... Csodálatos szőnyegeket mutattak, és volt ott vagy kétezer szőnyeg... Most már értem, anno Gandhi miért nem akarta, hogy gépesítsék Indiát...Hatalmasra nőtt volna a munkanélküliség. Ezek a manufaktúrák rengeteg mbernek adnak munkát, még akkor is, ha a mi nyugati szemünkkel ez nehezen érthető!
A szőnyegek amúgy jóval olcsóbbak, mint itthon, úgyhogy megfogadtuk, hogy ide visszajövünk, még repjeggyel együtt is megéri... Ja, és a szőnyeg árában benne van, hogy a világ bármely részére házhoz szállítják DHL-lel vagy UPC-szel..
A Taj Mahal lélegzetelállító.
Bill Clinton szerint a világon 2 féle ember van, aki már látta a Taj-ot, és aki még nem.
Lenyűgöző... valahogy gombócot hoz a torkodba. A Taj állítólag egyfajta csillagkapu is, és Mihály arkangyalhoz van bekötve.
Sajnos képeken nem jön át, mennyire baromi jó. Tökéletesen szimmetrikus, és a körülötte lévő épületek is. Balra tőle van egy működő mecset, jobbra pedig a bal oldali mecset mása, ami nem üzemel, csak a szimmetria miatt építették meg 2x. :))
A Taj soha nincs megvilágítva! Napkeltétől napnyugtáig tart nyitva, és a belső teremben sincs megvilágítás, mert állítólag az indiai kormány titokban akarja tartani a belső sírtermet...
Egy speckó fajta fehér márványból (Delhitől északra bányásszák, elfelejtettem a nevét) építették, ez a márvány tele van kristályokkal, ettől ragyog, ráadásul átengedi a fényt (tényleg, később egy manufakturában bemutatták, döbbenetes!), rendkívül kemény, ha a gyémánt keménysége 10-es, akkor ezé a márványé 8-as, és nagyon időtálló, mert egyáltalán nem porózus, hanem tömör, így nem tud belefolyni a víz, nem szennyeződik, ezért áll úgy 500 éve, ahogy építették..
Vannak a falán színes minták, azt hinné az ember, hogy festék. Hát nem...
A fekete (pl. a Korán idézetek arab nyelven) Belgiumból hozatott onix-ból van, a kék lapis lazuli, a zöld malachit és smaragd, stb., szóval gyakorlatilag az teszi a Taj-ot a világ legszebb és legértékesebb építészeti alkotásává, hogy a mintázata, ami rendkívül gazdag és gyönyörű, fél- és drágakövekkel van kirakva!! 20 000 munkás dolgozott rajta, és később a manufaktúrában láttuk, mekkora embertelen meló ezt a kemény márványt faragni, díszíteni, homokkővel csiszolni... Egyfajta intarzia (inlay) technikával pakolják be a márványba a köveket, a végeredmény pedig lélgzetelállító!!
Mi napnyugta előtt jártunk ott, és a falakból áradt a meleg, amit magába szív nappal, kibocsájtja éjjel... Pedig azt hittem, a márvány mindig hideg. Hát nem :)
Hamarosan rakok fel képeket!
Szép napot mindenkinek, és próbáljátok meg értékelni az életkörülményeiteket!!!
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Szia,
VálaszTörlésnagyon örülök,hogy épségben megjöttetek:)
Huuu hát asszem köszi a kimerítő töri leckét:), érdekes hogy közös a legenda világunk.
A Taj-t én is szivesen megnézném...
Majd kedden találkozunk
puszi
Tati
Isten hozott, kis orszagunkban!! :)))
VálaszTörlésKöszönöm-valóban leírhatatlana szépsége...Azé' próbáld meg "ott" is..átadni,ahogy csak TE tudod!:))
VálaszTörlésSicc